Savitas stilius sode? Taip – VisioGarden

naudingi patarimai kuriant stilingą sodą:

mažo sodo stiliaus idėjos

savitas stilius mažame sode? Taip!

naudingi patarimai kuriant stilingą sodą: mažo sodo stiliaus idėjos

Savitas stilius mažame sode? Taip!  

Sava apranga, žodžiais, veiksmais mes atskleidžiame save, parodome aplinkiniams savo nuostatas, vertybes, požiūrį. Ne išimtis – ir aplinka, kurioje mes gyvename – juk ją kuriame pagal savo vaizduotėje esančius vaizdus. Kartais sodo kūrėjui, mėginančiam sukurti kažką gražaus ir savito, sunku aprėpti kuriamo „paveikslo“ grožį iš paukščio skrydžio perspektyvos ar galvoje „matyti“, kaip dera spalvos, augalų struktūros, dydžiai, ir koks gi bus tas sodo stilius perkėlus visas svajas „ant žemės“. Būtent galvojant apie sodo kūrėjus, norinčius kurti, svajoti, piešti, trinti ir vėl kurti sodo „paveikslus“ bei vizualiai juos pamatyti, buvo sukurta VisioGarden 3D programa. Iš tikrųjų naudodamiesi ja Jūs galite ne tik atskleisti savo slapčiausias kūrybines fantazijas, bet ir surasti bei suvokti, kaip perteikti savo požiūrį, mintis ir gyvenimo būdą aplinkoje, kuri jus nuolat supa nepaisydami erdvės ribojimų: Jūs PATYS galite sukurti savo puikų stilių net ir mažame sode.

Nuo ko pradėti kurti stilingą sodą?

Kurti savo stilingą sodą pradėti labai paprasta, tereikia apsidairyti ir nuspręsti, ar Jūsų namų ir gyvenimo būdo stilius Jums artimas, ar norite juo džiaugtis ir sode, o galbūt norite visiškai jį pakeisti? Jei nusprendėte kažką keisti savo sode, įkvepiančių vaizdų galite pamatyti internete esančiose sodo dizaino nuotraukose ar https://visiogarden.lt tinklalapyje. Dar vienas idėjų šaltinis gali būti parsivežti puikūs prisiminimai iš atostogų –  angliško, prancūziško ar rytietiško stiliaus sodo, aplinkos nuotraukose. Vis dėlto prieš kuriant savo sodo projektą, patariame atsakyti į šiuos klausimus:

 1. Koks stilius ir spalvos dominuoja jūsų namų interjere ir eksterjere?
 2. Ką planuojate veikti sode Jūs ir Jūsų šeimos nariai (ilsėtis, auginti gėles / vaisius, žaisti įvairiausius žaidimus ar kt.)?
 3. Kiek laiko galėsite skirti sodo priežiūrai (tai labai svarbu: gali būti, kad Jums reikėtų sukurti mažiau priežiūros reikalaujantį sodą, tokį, kuriame dominuotų ne augalai, o tarpusavyje derantys kiti gamtos sukurti ir mums dovanoti elementai, tokie kaip akmenys, žvyras, betonas, medis, išsiskiriantys savo raštais ir spalvomis)?
 4. Kiek pinigų galite skirti augalams ir kitiems sodo elementams (jei turite ribotą biudžetą, galite suplanuoti sodo projektą, jį suskirstyti etapais bei įgyvendinti palaipsniui)?

Svarbiausia – išsirinkti savo stilių ir kurti savitą, harmoningą, atspindintį Jūsų charakterį sodą bei įgyvendinti slapčiausias svajones!

Kaip vizualiai padidinti mažo sodo erdvę?

Galvojate, kad Jūs turite per mažą sodą? Sveikiname – beveik 90 procentų pradedančiųjų sodininkų mano tą patį! Netiesa, kad tik didieji sodai gali atrodyti ištaigingai, turėti unikalų stilių. Mažieji sodai gali ypatingai Jus nustebinti, tereikia išbandyti keletą gudrybių:

 1. pratęskite vaizdą pro langą – suderinkite ar atkartokite namų ir sodo elementų stilius bei spalvas;
 2. pasirikite panašaus stiliaus baldus tiek namuose, tiek ir lauke;
 3. suderinkite visus sodo elementus: jie turi būtį panašūs savo spalva, forma, medžiagomis (kuo daugiau skirtingų spalvų ar formų, tuo daugiau chaoso) – tai labai svarbu kuriant mažo sodo erdvės įspūdį.

Kaip vizualiai praplėsti siauro sodo erdvę?

Kartais sodo erdvė gali atrodyti ne tik maža, ji gali būti ir siaura. Vis dėlto ir tokiam sodui pagražinti galima rasti išeičių:

 1. panaudokite įvairias pertvaras, pergoles, vijoklinius augalus ir sukurkite vaizdą išdėstydami sodo elementus priešingose siauro sklypo pusėse (venkite tiesių linijų ir augalų simetrijos) taip, kad žvilgsnis būtu išskaidytas žvelgiant į sodo gilumą;
 2. sodo gilumoje nepalikite tvoros: pasodinkite išraiškingą medį, pastatykite suolelį, sodo namelį ar pergolę apaugusią vijokliais;

O jeigu jūsų sodą supa gretimų pastatų sienos, kurios dar labiau mažina erdvės pojūtį sode, galite vizualiai jį praplėsti:

 • apželdinant nepatrauklias sienas vijokliniais augalais, pastatant prie jų atramines sienutes;
 • monotonišką savo namo sieną, esančią sode, nudažant ryškesne ir linksmesne spalva;
 • įrengiant dekoratyvinę sienelę ir pakabinant gėlių vazonus, kvepiančius prieskoninių augalų lovelius, metalinius bareljefus ar kt.
 • suformuojant sodo viduryje ryškų akcentą (gėlių salą, skulptūrą, fontanėlį ar kt.)

Kuo aptverti mažą sodą?

Kaip ir visose mūsų gyvenimo srityse, sodui taip pat gali būti reikalingos ribos. Mat ribos suteikia aiškumo, saugumo ir ramybės. Taigi  jei norite aptverti nedidelį sodą, galite pasikliauti šiais patarimais:

 1. rinkitės neaukštas gyvatvores arba lengvas, permatomas tvoreles, kuriomis nebus griežtai įrėmintas sodas (pastačius nepermatomas tvoras ar aukštas gyvatvores, mažas sklypas įrėminamas ir vizualiai jis pasidaro dar mažesnis);
 2. kaip ir visus kitus sodo elementus, tvoreles rinkitės atsižvelgdami į sodo stilių bei derindami jį prie namo eksterjero;
 3. pagalvokite, ar norite aptverti sodą gyvatvore: gyvatvorės suteikia sklypui išskirtinumo, tampa fonu augalams, užstoja skersvėjus, tačiau sugeria iš dirvos maistines medžiagas ir drėgmę, tad mažame sode gali skursti šalia esantys lepesni augalai.

Kaip parinkti sodo akcentus?

Kiekviena dama pasakys, garderobe labai svarbu turėti ryškių akcentų. Kiekvienas džentelmenas nurodys, kad kažkas vizualiai turi suteikti šarmo, įtraukti, sudominti. Tad ir aplinkoje mes turime ieškoti tų šarmingų akcentų, kurie praskaidrintų pilką kasdienybę, tačiau pernelyg neerzintų. Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis sodo akcentus:

 1. Labai svarbu mažame sode apsiriboti vienu sodo akcentu, kuris patrauks žvilgsnį iš įvairių sodo vietų (nebūtinai tai turi būti sodo vidurys, gal tai galėtų būti slėpiningas akcentas sodo gilumoje);
 2. Jei nusprendėte sode įkurdinti skulptūrą ar gražų molio puodą, kurie padėtų kurti formalaus, modernaus ar laisvo stiliaus sodo nuotaiką, rinkitės kuo didesnį daiktą. Kuo akcentas didesnis, tuo stipresnis jo poveikis;
 3. Sodo akcentu galima rinktis ir dekoratyvų augalą, kuris džiugins puošniais žiedais ar rudeniškomis spalvomis, o vešli lapija suteiks pavėsį kaitrią dieną;
 4. Dar vienas puikus sodo elementas-akcentas, kurio nederėtų užmiršti, tai – pergolė. Kuo ji ypatinga?
 • Ją galima pastatyti formuojant saugią, gražią ir malonią paunksmę, skirtą prisėsti pailsėti, pasikalbėti, paskaityti ar grožėtis savo sodu;
 • Ją galima panaudoti takelio linijoms pabrėžti: pergolę apželdinus besivejančiomis kvapniomis vijoklinėmis rožėmis ji teiks ištaigingumo įspūdį;
 • Ją galima panaudoti kaip gražų sodo elementą sodo gilumoje, į kurią kryps žvilgsnis.
 1. Jei pasirinksite sodo akcentu vandens telkinį, nesistenkite atkurti tikro tvenkinio vaizdo, geriau panaudokite vandens puodynę ar akmens fontanėlį, kuriame čiurlena vanduo. Šalia pasodinkite kelis kuklius pakrančių augalus.

Kaip pasirinkti mažo sodo takelius?

Nuostabu ne tik rytą vaikščioti basomis po rasotą žolę, tačiau ir oriai bei elegantiškai žengti takais ir takeliais, dabintais įvairiausiais raštais, spalvomis ir besiskiriančiais savomis tekstūromis. Basomis? O kodėl gi ne? Galbūt taip pat improvizuojant ir sukuriant garsiojo gydytojo Sebastiano Kneipo sveikatingumo parkelį savo kieme! Na, bet čia jau viena iš šio straipsnio kūrėjų su VisioGarden 3D programa įgyvendintų svajonių, o dabar pakalbėkime apie kitas galimas idėjas:

 1. Mažo sodo takelių tekstūra turėtų būti tokia patį, kaip ir namuose (na, žinoma, nekalbame apie kiliminę dangą), tačiau jei tai padaryti sudėtinga, galite derinti panašias medžiagas, stilių, atsikartojančius raštus ir kt.
 2. Galimi keli sodo takelių pasirinkimo variantai:
 • kietas paviršius. Tokia danga yra labai praktiška, jos nereikia itin dažnai prižiūrėti, ji yra tvirta atrama baldams, vazonams, skulptūroms. Be to, tokia danga yra ilgaamžė. Tai gali būti trinkelės, betonas, akmenys, medis;
 • kitas, ekonomiškesnis, bet nelabai praktiškas minkštas sodo takelių pasirinkimas – žvyras, smėlis, dekoratyvūs akmenukai ar medinės pėdutės.

Kaip pasirinkti augalus?

Na, štai, pagaliau, sukūrę savitą stilių, susiplanavę sodo erdvę, nusistatę ribas, išrinkę svarbiausius akcentus ir jų vietas, išdėstę linijas ir nubraižę apskritimus, galime pakalbėti apie gyvus, teikiančius energijos, gamtos kūrinius – augalus. Žinoma, kad augalų rūšių yra ne viena galybė, tad kalbėti apie juos galima ilgai. Vis dėlto pagrindiniai patarimai, padėsiantys pasirinkti augalus, yra šie:

 1. Jei norite sukurti gerą mikroklimatą augalams, atsižvelkite į klimato sąlygas, dirvožemį ir aplinką. Kuo labiau jūsų sodas įsilies į bendrą aplinką, tuo labiau ir pasodinti augalai vešės. Planuokite sodinti tokius augalus, kurie atitiktų jūsų sodo ypatybes. Ar jūsų sode:
 • šviesu-tamsu. Stebėkite ir įsiminkite kiek laiko per dieną šalia esantys pastatai ar dideli augalai meta šešėlį ant jūsų sklypo. Jei yra tokių vietų, kuriose didesnę dienos saulės spinduliai nepasiekia žemės, sodinkite paunksmę mėgstančius augalus;
 • šlapia-sausa. Įvertinkite esantį dirvožemį. Jei sklype ilgai nedžiūsta balos ar sausros metu suskyla žemė, vadinasi turite sunkesnį dirvožemį (priemolis, molis), tad ir augalus reikia rinktis tuos, kuriems patinka sunkesnė dirva. O jei sklype greitai išdžiūsta žemė ir augalai, dominuoja priesmėlis ar smėlis – rinkitės augalus, nereiklius dirvai ar drėgmei;
 • rūgštu-neutralu. Atkreipkite dėmesį ir į dirvožemio rūgštingumą (pH), kuris svarbus augalams pasisavinant maisto medžiagas iš dirvožemio. Apie dirvos pH dydį gali pasufleruoti ir sklype augantys laukiniai augalai: rūgščiame dirvožemyje auga samanos, viržiai, smulkiosios rūgštynės, šarminiame dirvožemyje auga apyninė liucerna, dirvinė čiužutė, neutraliame dirvožemyje auga šalpusniai, paprastosios jonažolės;
 • šilta-šalta. Stebėkite iš kurios sklypo pusės pučia stiprūs vėjai. Toje pusėje geriau sodinti atsparius augalus, kurie suteiks užuovėją ir jums, ir lepesniems augalams.
 1. Augalus sodinkite grupėmis, atsižvelkite į jų formas, spalvas, žydėjimo laiką;
 2. Pasodinkite visžalių augalų – jie džiugins savo grožiu žiemą;
 3. Mažame sode galite įrengti ir nedidelę veją, kuri labai tinka formalaus stiliaus sodui; Žinoma, jos priežiūrai reikia skirti daugiau laiko: pjauti, trešti, atsėti, ravėti;
 4. Jeigu nenorite vejos, mažame sode galite sodinti žydinčius pažeme šliaužiančius augalus, kurie tarsi sujungia aukštus augalus ar suminkština takų ribas;
 5. Nepamirškite vienmečių augalų – jie džiugina akį savo spalvomis vazonuose ar šalia daugiamečių krūmų;
 6. Jei mėgstate natūralius vaisius, prisiviliokite į savo sodą paukščių. Jie jums ne tik čiulbės, bet padės kovoti su sodo kenkėjais (jei pasodinsite obelį, kurią taip mėgsta įvairūs vabzdžiai, sulauksite ir paukščių, norinčiu jais pasigardžiuoti).

Ir paskutinis, ne mažiau svarbus patarimas – nebijokite klysti, nebijokite nesuprasti, nebijokite klausti, ir … nebijokite naudotis tuo, ką Jums teikia gamta ir žmogus!

 

Pasinaudokite šiais patarimais ir sukurkite SAVO STILINGĄ SODĄ!

 

Straipsnio autorė dalinasi  ilgamete mėgėjiško sodininkavimo patirtimi, meile gamtai ir žmogui, kitais vertingais žinių šaltiniais: 1997 m. Almos litteros išleista užsienio autorių knyga Mažytis sodas, 2002 m. Naujosios Rosmos išleista užsienio autorių knyga Didžioji sodo enciklopedija, prieiga per internetą http://www.agrozinios.lt/portal/categories/109/1/0/1/article/12265/dirvozemio-rugstingumas